По решение на Международния съвет по музика към ЮНЕСКО през 1974 г. във Франция е взето решение 1 октомври да се отбелязва като Ден на музиката. Вече 51 г. в над 120 страни по света универсалният език и за малки, и за големи, е музиката.

Според последни проучвания във Великобритания и Финландия, децата са най-големите меломани. Изследванията доказват, че малчуганите възприемат с по-голяма лекота музиката, отколкото човешката реч и, колкото повече слушат музика, толкова по-често се усмихват.

Учените открили редица зависимости между слушането на музика и здравето на децата. Много педиатри са убедени, че музиката притъпява болката при децата и препоръчват да пуснем на детето любимата му песен, когато е неразположено.

В последните години все повече се обръща внимание и на въздействието на класическата музика върху емоционалното и интелектуално развитие на бебетата, още в пренаталния период.

Учените са доказали, че хармонията от ноти не само успокоява децата, но може да ги направи и по-умни. Музиката е здраве и щастие за децата ни. 

Честит празник на всички, които създават музика, и на всички, които я обичат!

1 октомври  е и Международен ден на възрастните хора. На тази дата се отбелязват още Световния ден на архитектурата, закрилата на Пресвета Богородица, Ден на вегетарианците и Ден на поезията.

Честит празник на всички тях!

Share Post